
“Wat wil je, Zeewolde is de mooiste gemeente van Nederland”
· leestijd 3 minuten Algemeen InstagramZEEWOLDE – Gerrit Jan Gorter neemt op donderdag 9 januari na 18 jaar afscheid als burgemeester van Zeewolde. Hij wil zijn opvolger niet voor de voeten lopen en verhuist daarom (terug) naar Raalte. Het lekker rondwandelen in ‘zijn’ Zeewolde zal hij echter enorm gaan missen.
Nooit spijt gehad
In 2006 waren er twee gemeenten waar Gerrit Jan Gorter wel burgemeester zou willen worden: Ommen en Zeewolde. Hij koos voor de laatste om er te solliciteren. “Hier werd volop gebouwd, er werden veel nieuwe dingen in gang gezet en er gebeurde van alles. Ik had direct door dat ik hier mijn ei wel kwijt zou kunnen. Ik heb er nooit spijt van gehad.” Gorter zou drie periodes van zes jaar burgemeester zijn van Zeewolde. Zelf denkt hij eerder aan de verschillende collegeperiodes. “Ik heb er zes meegemaakt”, hoeft de vertrekkende burgemeester niet lang na te denken. “De eerste periode was een zeer turbulente. Eind 2007 viel het college en was er niemand van de zittende raadsleden meer die wethouder wilde worden. In 2008 kwamen er zodoende twee wethouders van elders, Jos Huizinga en Jos Debreczeny. Dat betekende de omslag naar een andere manier van met elkaar omgaan. Een woord dat in die tijd veel gebruikt werd, was ‘ontgiften’. Dat kwam omdat er veel spanning was tussen de raadsleden en -fracties.” Vanaf 2010 kwamen de wethouders weer ‘gewoon’ uit Zeewolde. Colleges zaten vanaf toen hun rit van vier jaar telkens uit. “We kwamen in een rustiger vaarwater terecht”, knikt Gorter. “Dat kwam ook doordat er een stevige coalitie zat, die een ruime meerderheid in de gemeenteraad had.”
Niet bijgehouden
In totaal maakte Gorter vanaf zijn aantreden in 2007 zo’n 150 raadsvergaderingen mee. In al de tussenliggende jaren miste hij er welgeteld één. “Dat was die waarop de profielschets voor de nieuwe burgemeester werd besproken. Ik was op vakantie, anders was ik daar ook bij geweest. Ik ben maar twee weken per jaar met vakantie, de rest ben ik er.” Echtparen die vijftig of zestig jaar zijn getrouwd, hadden dus groot kans dat de burgervader langskwam met een taart en een bos bloemen. “Ik heb niet bijgehouden hoeveel het er precies zijn geweest. Ik schat zo’n twintig à dertig per jaar. Lintjes weet ik nog wel. Dat waren er 99, net geen 100, hahaha!”
In het nieuws
Zeewolde was de laatste jaren vaak in het nieuws. “Wat wil je, Zeewolde is ook de mooiste gemeente van Nederland”, reageert Gorter op de hem kenmerkende wijze. En dan serieuzer: “Ik heb ook vervelende en nare dingen meegemaakt waarmee we in beeld kwamen. Bij de komst van het azc in 2015 hadden we met Geert Wilders hier een behoorlijke oploop en concentreerden de tegenstanders zich. In 2016 hadden we in het dorp een moord en een jaar later was er de zoektocht naar Anne Faber. Ook waren er gigantische branden met verstrekkende gevolgen voor inwoners én bedrijven. Intens triest was de stalbrand deze zomer, waarbij 18 paarden omkwamen. Dat was heel heftig, maar het er ter ondersteuning en met een luisterend oor zijn, hoort ook bij het burgemeesterschap. Op zo’n moment hebben mensen een arm om hun schouders nodig.”
Integriteit
Gorter zegt zichzelf geen piekeraar te noemen, over het algemeen had hij als burgemeester een goede nachtrust. “Natuurlijk lag ik weleens wakker, maar meer in de sfeer van: hoe pak ik nou die situatie zo goed mogelijk aan, zodat ik – want dat was mijn rol – de kool én de geit kon sparen.” Emoties konden ook weleens oplopen, daarbij was ook de vertrekkende burgervader niets menselijks vreemd. “Van mij werd als burgemeester gevraagd boven de partijen te staan. Daarom moest ik blijven zoeken naar de juiste balans. Bij de discussie over de komst van het datacenter bedacht een krant dat ik de schuldige was. Daar gingen veel mensen niet gehinderd door enige kennis van zaken op los. In zo’n geval had ik ook weleens de neiging te zeggen: dit pik en accepteer ik niet! Ik kan er slecht tegen als mensen aan mijn integriteit komen of dat men mij of elkaar onheus bejegent. Dan kan ik wat feller worden, zoiets werkt voor mij als een rode lap.” Bij het gebeuren rond Meta/Facebook kwam Zeewolde onder een landelijk vergrootglas te liggen. Ook Gorter heeft deze periode voor zichzelf geëvalueerd. “Ik waarschuw iedere vier jaar het college: vanaf september van het jaar voorafgaand aan de verkiezingen tot aan de verkiezingen zelf moet je geen grote besluiten meer nemen. Als je dat toch doet, kan zich dat tegen je gaan keren. Achteraf had ik misschien moeten zeggen: dit gaat niet gebeuren! Daar moet ik gelijk bij zeggen dat dat niet mijn taak was.”
Onthechten
Na 18 jaar vindt Raaltenaar Gerrit Jan Gorter dat hij een ‘echte Zeewoldenaar’ is geworden. “Wat ik enorm ga missen is de toegankelijkheid van de inwoners. En dat je binnen een kilometer lekker kunt wandelen langs het strand en door de bossen. Geen andere plaats in Nederland waar dat kan! Toch ga ik het dorp verlaten. Ik kan hier straks niet meer lekker rondwandelen. Nee, daar zie ik niet tegenop. Als de ene deur dichtgaat, gaat een andere weer open. Links en rechts wordt er al aan mij getrokken, dus dat komt wel goed.” Gorter hoopt dat het ‘onthechten’ goed zal gaan. “Ik ga weer naar Raalte verhuizen en moet schilderen, plinten leggen en het huis inrichten. Dat zal een paar maanden in beslag nemen. Daarna maar eens kijken wat er op mijn pad komt.”






























