
Scouting Jan Wandelaar: al 40 jaar een thuis voor avonturiers
· leestijd 1 minuut AlgemeenZEEWOLDE - Was het vorig jaar de gemeente Zeewolde die veertig kaarsjes mocht uitblazen, dit jaar is het de scoutinggroep van Zeewolde die dit jubileum viert.
De meeste Zeewoldenaren kennen de scoutinggroep waarschijnlijk van de jaarlijkse rommelmarkt en loterij op Koningsdag. Maar scouting is veel meer dan dat. “Scouting staat voor het beleven van avontuur in een leerzame speelomgeving, vaak de natuur”, legt voorzitter Ruben Pol uit. “We proberen aan de ontwikkeling van onze jeugdleden bij te dragen door ze op een niet-formele manier te leren over samenwerken, zelfredzaamheid en weerbaarheid. Het plezier van de nu 160 jeugdleden en 60 vrijwilligers staat daarbij voorop.”
Land- en waterscouts
Wat Scouting Jan Wandelaar bijzonder maakt, is dat deze bestaat uit zowel waterscouting als landscouting, elk met een eigen clubgebouw. De waterscouts zijn elke zaterdag op of rond het water te vinden vanuit het clubgebouw ‘Lands End’. De Landscouts draaien hun programma elke zaterdag in het bos vanuit het clubgebouw de Bosschuur. Op die manier valt er wat te kiezen, al maakt dat voor de leerervaring van de jeugdleden geen verschil.
Scouting Jan Wandelaar werd in januari 1985 opgericht door een aantal leidingleden die eerder actief waren bij de waterscouts van de Cornelis Lely groep uit Almere. De eerste opkomst vond plaats in oktober 1985, met twaalf kinderen, destijds alleen waterwelpen en waterscouts. Eerst gebeurde dit vanuit ‘de Parlevinker’ (de voormalige supermarkt aan de haven), en vanaf 1988 vanuit hun eigen clubgebouw Lands End aan de Pluuthaven.
Vanaf 1989 ontstond er ook een landtak, eerst met alleen welpen, later – in 1991 – gevolgd door de Bevers. Toen de groep in 1992 de Roode Schuur mocht gaan gebruiken voor de landtak werden ook de landscouts opgericht. Enkele jaren later verruilden ze de Roode Schuur voor de Bosschuur, waar de groep nog steeds elke zaterdag te vinden is.
Voor jong en oud
Scouting in Zeewolde is er niet alleen voor kinderen. Sinds 2016 is er een speltak voor jongvolwassenen van 18 tot en met 22 jaar: de Roverscouts. Deze groep organiseert elke zaterdagmiddag hun eigen opkomsten en individuele leden ondersteunen onder andere bij groepsactiviteiten. Sommige leden zijn ook actief bij landelijke scoutingactiviteiten. Daarmee is deze speltak niet alleen waardevol voor Scouting Jan Wandelaar, maar ook voor Scouting Nederland.
Vrijwilligers
Kinderen en jongeren leren samenwerken, zelfredzaam zijn en weerbaar worden is na 115 jaar scouting in Nederland en veertig jaar scouting in Zeewolde nog steeds relevant. “In een groeiend dorp als Zeewolde hebben we daarom altijd een wachtlijst gehad” benadrukt Colin Dekker, groepsbegeleider. “Maar voor vrijwilligers die als onderdeel van een hecht leidingteam aan deze drie doelen willen bijdragen, hebben we nooit een wachtlijst gehad. Toch zijn het uiteindelijk de vrijwilligers die ervoor hebben gezorgd dat we de veertig jaar hebben gehaald – en zij zullen ook de reden zijn dat we de volgende veertig jaar halen.”































