
Pontje raakt juf Marjo als vaste gebruiker kwijt…
· leestijd 1 minuut Algemeen InstagramERMELO/ZEEWOLDE – Het zal even wennen zijn op basisschool ’t Wold, voor het eerst na 36 jaar is het nieuwe schooljaar begonnen zonder juf Marjo Lanphen. Vrijdag 30 augustus namen het huidige schoolteam, en tal van oud-collega’s uit de vele voorbije jaren afscheid van de nieuwe pensionado bij een brasserie in Harderwijk.
Bijna alle groepen
De in Blaricum geboren Marjo Lanphen behaalde in 1978 haar Pabo-diploma. Er solliciteerden in die tijd soms wel driehonderd kandidaten op één vacature. Marjo kon bijna het hele jaar invallen op de Van der Huchtschool in Soest, waarna ze in november 1979 een vaste baan kreeg op de Akkerwinde in Biddinghuizen. In 1988 maakte ze de overgang naar ’t Wold, waar ze werd aangenomen door de toenmalige directeur Gerrit Wolthuis. Bijna alle groepen zou juf Marjo in de loop der jaren krijgen. “Alleen nooit groep 8 en de kleuters”, lacht ze. “Die laatsten vind ik heel leuk, als ik ze in de school zie. Ze zijn superspontaan! Maar een klas vol…” Toen de school aan de Flevoweg op haar hoogtepunt zo’n twintig groepen telde, was Marjo bovenbouwcoördinator. “Daar kreeg ik één dag in de week voor. In werkte daarbij samen met Leontien van Tessel.” Toen laatstgenoemde met zwangerschapsverlof ging, kreeg Marjo Marjo Kilkens als naaste collega. “De kinderen noemden ons ‘kleine’ en ‘grote Marjo’. Ik was de grote.” Toen de school kleiner werd en er geen bovenbouwcoördinator meer nodig was, ging Marjo vier dagen werken (met Margreet Jagers als ‘duo’). “Dat kwam goed uit, want vanaf mijn 58e ging ik mijn Bapo opnemen. Voorheen had ik altijd fulltime gewerkt.”
Elke dag anders
Marjo bereikte op 24 maart jl. de pensioengerechtigde leeftijd (67), maar maakte het schooljaar nog wel af. Ze was ook nooit met tegenzin naar school gegaan. “Het klinkt misschien als een cliché, maar uiteindelijk ga ik het lesgeven en de kinderen het meeste missen. Dat heb ik altijd heel leuk gevonden om te doen. Elke dag is anders. De administratieve rompslomp eromheen ga ik niet missen!” Iedere morgen kwam Marjo vanuit Ermelo met het pontje naar Zeewolde. Regelmatig kwam ze daarbij oud-leerlingen tegen. “Héél véél! Maar de grap is dat ze in het begin heel enthousiast groeten, maar na een tijdje is dat niet stoer meer.” De nieuwe pensionado is niet bang dat ze zich gaat vervelen. “Mijn partner Dick en ik krijgen de vrijheid om weg te gaan wanneer we daar zin in hebben, zonder vast te zitten aan de schoolvakanties. Ik wil ook vrijwilligerswerk gaan doen. Daar ben ik me nog op aan het oriënteren. Verder houden we allebei van wandelen en fietsen.” Sparta Rotterdam zal gelukkig zeker op het programma blijven staan. “We hebben daar een vaste plaats en kennen de mensen die om ons heen zitten. Altijd gezellig en met veel Rotterdamse humor.”































