
Steijgers Zakenjournaal
· leestijd 2 minuten ZakelijkIn de dynamische wereld van public relations evolueert het landschap voortdurend, gedreven door technologische vooruitgang, veranderende consumentenvoorkeuren en de opkomst van digitale media. Wat ooit draaide om traditionele persberichten en mediarelaties, heeft nu plaatsgemaakt voor een meer holistische benadering waarbij authenticiteit, betrokkenheid en purpose centraal staan.
Herinneringen aan mijn tijd bij AT&T als hoofd van de PR-activiteiten in Europa, het Midden-Oosten en Afrika brengen me terug naar een tijd waarin het behalen van de voorpagina van gerenommeerde publicaties zoals de Financial Times een mijlpaal was. Het was een tijd waarin gratis publiciteit, een kostbaar goed was dat vertrouwen en geloofwaardigheid opbouwde bij het grote publiek. Deze publiciteit verschijnt immers op de redactionele pagina’s van gerenommeerde dagbladen of in RTV-uitzendingen en dat alleen al wordt als betrouwbaar beoordeeld. Toch begon ook de PR-machine van AT&T te haperen. Te veel goed nieuws is ook niet goed. Alwéér AT&T op de voorpagina. Hoofdredacteuren meldden zich bij mij. Wat staat er eigenlijk tegenover, behalve een copieuze lunch waarop ze niet zelden door mij werden getrakteerd? Samen met enkele hoofdredacteuren van dag- en vakbladen ontwikkelden we een aanpak gebaseerd op earned publicity, je moet de publiciteit verdienen. Hoe dan? Door niet alleen een kanaal voor goed te zijn, maar ook een bron voor commentaar – ook als het ons niet uitkwam. We gingen werken aan thought leadership, het concept waarbij de organisatie werd erkend als een autoriteit op tal van onderwerpen, zoals technische innovatie, maar ook gebieden als diversiteit en inclusie. Het ging niet alleen om het hebben van kennis, maar om het delen van originele ideeën die anderen zouden inspireren en beïnvloeden.
Onze aanpak evolueerde verder naar een geïntegreerde benadering van PR en reclame, waarbij crossmediale campagnes werden gelanceerd om ons verhaal op verschillende platforms te verspreiden. Dit was dertig jaar geleden een revolutie, waarin de traditionele scheiding tussen PR en marketing begon te vervagen.
Tegenwoordig zien we ook een grote verschuiving in het medialandschap, waarbij kranten hun adverteerders naar online zien vertrekken. Nieuws wordt vrijwel gratis via onlinekanalen aangeboden, waardoor gedrukt nieuws vaak mosterd na de maaltijd is, wat resulteert in dalende verkoopcijfers. Om deze trend tegen te gaan, brengen kranten steeds meer exclusieve columns van thought leaders, ook wel influencers genoemd, en investeren ze in onderzoeksjournalistiek, met de NRC voorop. Dat wordt wel gelezen, zelfs als het achter een betaalmuur wordt aangeboden. En mooie bijkomstigheid: in de periferie van de veelgelezen columns wordt het overige nieuws ook gelezen en worden de advertenties gezien.
Waarom vertel ik dit allemaal? Omdat vooral gratis kranten zoals Zeewolde-Actueel flink te lijden hebben onder de verschuiving naar online nieuws en online adverteren. Waarom zou je wekelijks adverteren als je met minimale investering een groot bereik kunt realiseren via sociale media? Maar vergeet niet dat het draait om het hebben van een duidelijke en inspirerende missie die verder gaat dan alleen zakelijk succes en winstmaximalisatie. Met een duur woord heet dat purposeful public relations, waarbij je communiceert hoe een organisatie bijdraagt aan een betere wereld of gemeenschap.
Hoe kun je authenticiteit en maatschappelijke betrokkenheid beter tonen dan via advertenties in Zeewolde-Actueel, dat een belangrijke verbindende rol heeft in de kleine Zeewolder gemeenschap? Dus, ben je een ondernemer in Zeewolde en ben je maatschappelijk betrokken? Ga dan de verbinding aan met Zeewolde-Actueel en werk aan je reputatie en geloofwaardigheid. Want in een wereld waar gratis nieuws de norm is geworden, is het tonen van betrokkenheid en verdienen van publiciteit meer dan ooit essentieel voor succes



























